SEPA – Vienotā eiro maksājumu telpa (Single Euro Payments Area) nodrošina iespēju visiem patērētājiem, uzņēmumiem un valsts iestādēm neatkarīgi no tā, kurā Eiropas valstī tie atrastos, veikt un saņemt eiro maksājumus gan starp valstīm, gan vienas valsts ietvaros, saskaņā ar vieniem un tiem pašiem galvenajiem nosacījumiem, tiesībām un pienākumiem. SEPA ir sadarbības projekts, kas balstīts uz brīvā tirgus principiem, un kura izveidi uzsāka Eiropas banku sektors, izveidojot Eiropas Maksājumu padomi (European Payments Council, EPC). EPC ir atbildīga par banku darbību pašregulējošus noteikumu, vadlīniju un tehniskos standartu maksājumu jomā izstrādāšanu un ieviešanu. Šobrīd SEPA ir projekts ir nokļuvis ne tikai banku, bet arī valsts sektora institūciju atbildības lokā, iesaistot Eiropas Komisiju un Eiropas Centrālo banku. Latvijas Nacionālajā SEPA darba grupā aktīvi piedalās pārstāvji no LKA Maksājumu komitejas – M.Kovaļevskis (Swedbank) un Maksājumu karšu komitejas – A.Dubrovska (SEB banka). Latvijas apņemšanās ieviest SEPA prasības maksājumu vidē ir ietvertas aktualizētajā Latvijas Nacionālā SEPA plāna, 5.0 versijā, kas apstiprināta 2013. gada 28. oktobrī. Latvijas Nacionālajā SEPA plānā ir iekļauti valsts pārvaldes iestāžu, lielo uzņēmumu, mazo un vidējo uzņēmumu, tirgotāju, patērētāju, banku, maksājumu sistēmu un maksājumu tehnoloģiju nodrošinātāju veicamie darbi SEPA projekta ieviešanā Latvijā. Plāns ietver plašāku informāciju par SEPA maksājumiem, infrastruktūrām, juridisko ietvaru un standartiem, kā arī sadaļu par komunikācijas plānu ar sabiedrību un jaunākos statistikas datus par SEPA maksājumiem Latvijā. SEPA karšu apakšgrupas apstiprināts karšu maksājumu drošības pašnovērtējuma anketas tulkojums latviešu valodā (doc, pdf ). Pašnovērtējuma anketa izmantojama, kad to ir pieprasījusi pieņēmējbanka. Konsultāciju par anketu tirgotājs var saņemt savā pieņēmējbankā.
Ethereum nodrošina milzīgu pienesumu kriptovalūtas sektoram, piedāvājot savu blokķēdi kā platformu citiem projektiem. Īpaši vērtīga ir tā spēja vadīt citus projektus, jo pašreizējā ekosistēma ietver tādus DeFi gigantus kā ChainLink, Uniswap, Wrapped Bitcoin, DAI u.c. Ether netiek plaši izmantots kā maksāšanas līdzeklis augsto darījumu maksu un zemā apstrādes ātruma dēļ. Kas ir ETH 2.0? Ethereum 2.0, kas pazīstams arī kā ETH 2.0 vai ar koda nosaukumu “Serenity”, ir masīvs, daudzdaļīgs esošās Ethereum blokķēdes atjauninājums. ETH 2.0 iezīmes ļauj tam uzlabot Ethereum tīkla ātrumu, efektivitāti un mērogojamību. Mērķis ir stiprināt tīklu, lai tas varētu apstrādāt vairāk darījumu ar būtiski lielāku ātrumu, risinot pašreizējās problēmas ar neregulārām un izmaksas ierobežojošām maksām, ar kurām jāsaskaras daudziem uz Ethereum balstītiem projektiem un to lietotājiem. Ethereum 2.0 tiek izlaists vairākos posmos, un pirmais atjauninājums bija pieejams no 2020. gada decembra: to sauc par 0. posmu – Beacon ķēdi. Pēc tam, kad sāka darboties Beacon ķēde, sākās Ethereum 2.0 tīkla apstiprināšanas process. Apstiprināšana Ethereum 2.0 ietver ETH nosūtīšanu uz depozīta viedo līgumu, efektīvi pārvēršot jūs par mezglu/ieguvēju un nodrošinot tīkla darbību.
Ethereum galvenā vājība, jo īpaši sākotnējā darba apliecinājuma (PoW) modelī, atspoguļo Bitcoin: augsts enerģijas patēriņš, kas rada ievērojamas vides problēmas, kā arī mērogojamības problēmas ierobežotās darījumu apstrādes jaudas dēļ. Tomēr, pārejot uz Proof of Stake (PoS) Ethereum 2.0, tā galvenā vājība ir kļuvusi par iespējamām drošības problēmām, jo PoS ir mazāk pārbaudīts salīdzinājumā ar PoW, un centralizācijas risks, ja indivīdiem ir liels valūtas daudzums varētu nesamērīgi kontrolēt tīklu. Ethereum galvenā priekšrocība, īpaši pēc pārejas uz PoS, ir tā paaugstinātā energoefektivitāte un mērogojamība, kas ļauj ātrāk apstrādāt darījumus ar ievērojami samazinātu ietekmi uz vidi. Turklāt Ethereum atbalsts viedajiem līgumiem un decentralizētām lietojumprogrammām pozicionē to kā daudzpusīgu un novatorisku platformu blokķēdes ekosistēmā. Gadu pēc Ethereum pārejas no Proof of Work (PoW) uz Proof of Stake (PoS) vienprātības mehānisma izmaiņas ir izraisījušas ievērojamas izmaiņas Ethereum tīklā, taču tās nav būtiski palielinājušas Ethereum monētas ETH cenu. Pāreja, kas pazīstama kā The Merge, ir dramatiski samazinājusi Ethereum enerģijas patēriņu par vairāk nekā 99%, padarot tīklu videi draudzīgāku un ekonomiski izdevīgāku. Kopējais ETH piedāvājums gada laikā ir samazinājies par 0,25%, jo kopš pārejas uz PoS ir sadedzināti aptuveni 300 000 ETH monētu. Neskatoties uz šīm pozitīvajām izmaiņām, ETH cena pēc Apvienošanās nav piedzīvojusi būtisku pieaugumu. Faktiski aktīva vērtība gada laikā nedaudz samazinājās par 0,5%. Analītiķi bija gaidījuši būtisku ETH cenas pieaugumu pēc apvienošanās, taču faktiskā tirgus reakcija ir bijusi klusāka. Tas liecina, ka, lai gan PoS pāreja ir radījusi būtiskus vides un tīkla darbības uzlabojumus, tā nav tieši izpaudusies kā augstāks ETH tirgus novērtējums.
Ethereum Web 3.0 Vai ir nediskriminējošs – Piekļuve Ethereum ekosistēmas Dapps ir pilnīgi nediskriminējoša, ļaujot lietotājiem mijiedarboties un iesaistīties. Neviens starpnieks nevar atteikt piekļuvi konkrētam lietotājam, pamatojoties uz viņa sacīkstes, preferencesvai kredītvēsture. Lietotāji ir vienāds un vienlīdzīga piekļuve tādām lietām kā decentralizēti finanšu rīki un aizdevumu protokoli. Celtniecība un attīstība – Ir daudz attīstība notiek Ethereum blokķēdē. Daudzi izstrādātāji ir inovatīvu rīku izveide un projektu izvietošanu. Lielākais NFT tirgus, Opensea, ir balstīta uz Ethereum blokķēdi.. Straujš Daily lietotāju skaita pieaugums – Pēdējos gados Ethereum tīklā ikdienā aktīvo lietotāju skaits ir strauji pieaudzis un turpina strauji pieaugt. Aktīvo lietotāju skaits maksimumu sasniedza 2021. gadā., sasniedzot gandrīz 1 miljons aktīvo lietotāju vienā dienā. Pieejams vairumā kriptonaudu biržu – ETH ir viens no vispopulārākais šodien pieejamās kriptovalūtas. Tā ir viegli pieejama lielākajā daļā biržu, tāpēc to ir viegli iegādāties ikvienam. Augstas darījumu komisijas maksas – A galvenā problēma ka lietotāji ar Ethereum ir pārmērīgi augstas darījumu maksas. Sakarā ar tīkla pārslodzes, kalnraču validēt darījumus, kas ir visvairāk ienesīgs tiem, kas izraisa straujš darījumu maksu pieaugums. Tīkls bieži ir lēns – Ja ir periodi, kad augsta tīkla aktivitāte, visu tīklu. Tas ir tāpēc, ka tīkls var apstrādāt tikai noteiktu darījumu skaitu sekundē. Ja tīkla aktivitāte ir ļoti liela, tīkls kļūst lēns. Ethereum tīkls pašlaik nespēj apstrādāt lielus darījumu apjomus tā ierobežojumu dēļ. Tā kā DApps izvietošana palielinās, nepieciešamība apstrādāt vairāk darījumu arī palielina – tas norāda uz būtisku mērogojamības problēmu. Konkurence – Lai gan Ethereum pieaug attiecībā uz ikdienas aktīvie lietotāji, tās konkurenti ir arī pieaug ar straujš temps. Konkurenti lietotājiem piedāvā līdzīgas funkcijas, vairumā gadījumu ar zemākas darījumu maksas – tas stimulē dažus lietotājus izvēlēties konkurentu blokķēdes. Vēl nav atsauksmju. Esi pirmais, kas to uzrakstīs.